3. Sinirbilim Günleri: Dr. Elif Duygu Cindik- Herbrüggen

Türk asıllı Alman psikiyatrist, psikoterapist ve halk sağlığı uzmanı.

2009-2013 yılları arasında Almanya ve Bavyera[1] Türk toplumlarının başkan yardımcılığını yapmış olan Dr. Cindik,[2] başhekim olarak görevini sürdürmektedir.

Elif Duygu Cindik Herbrüggen, Frankfurt ve New York‘ta aldığı tıp eğitiminin ardından, doktora tezini ve halk sağlığı uzmanlığını Boston’daki Harvard Üniversitesi’nde ve Beth Israel Hospital’da tamamladı. Bir dönem Münih Harvard Kulübü’nün yönetim kurulu üyesi olarak Alman-Amerikan diyaloğu için de çalışmıştır. Doktora çalışmalarından sonra Brigham and Womens Hospital, MGH ve Harvard School of Public Health Hastanelerinin ortak düzenlediği ‘Clinical Effectiveness’ programında da eğitim almıştır.

Amerika’dan döndükten sonra bir süre Münih’te Ludwig-Maximilian Üniversitesinin hastanesinde Asistan Doktor olarak çalışmış daha sonra Psikiyatri uzmanlığını yapmak için Almanya’nın en büyük ruh ve sinir hastalıkları hastanesi olan Isar Amper Klinikum’da görev yapmıştır. Bu çalışmalarının ardından özel bir hastane olan Schön Klinike’te yaklaşık 3 sene boyunca nöroloji eğitimini tamamlamıştır.

Psikiyatri ve psikoterapi uzmanlığını bu süreçte bitiren Dr. Cindik, bir süre Klinik am schönen Moos hastanesinde kültürler arası tedavi uygulayan bir ekibin başhekimi olarak görev yapmıştır.

2012 yılında Bavyera Entegrasyon Konseyi’nin de üyesi olan Dr. Cindik, Alman hükümetinin ulusal entegrasyon planına katkıda bulunarak göçmenlerin sağlığının gelişmesi için önerilerde bulunmuş ve projeler geliştirmiştir. Dr. Cindik, Bavyera Tabipler Odası’nda kültürler arası tedavi yöntemleri, göç ve sağlık üzerine meslektaşlarına çeşitli eğitimler vermiş ve halen bu konuda danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İlk olarak üniversitede öğrenciyken politikayla ilgilenmeye başlamış ve öğrenci parlamentosuna seçilen Dr. Cindik, Alman sağlık sistemi, göç ve entegrasyon, koçluk ve kişisel gelişim konularında makaleler yayınlamakta ve tedavi hizmetlerinin iyileştirilmesini savunmaktadır. Dr. Cindik, 2013 yılında Bavyera Parlamentosu Milletvekili Adayı da olmuştur.

3. Sinirbilim Günleri websitesi için tıklayın. 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir