Güneşe Bakmak ve Ölümle Yüzleşmek – Irvin D. Yalom

Varoluşumuzu sorguladığımız kadar yok oluşumuzu da sorguladık mı?

“Fiziksel ölüm bizi yok etse de ölüm fikri bizi esirger.”

Ölüm korkusu hepimizin çağlar boyunca orta paydada buluştuğu konudur. Ölüm kaderdir ve bu korku hep var olacaktır. Bu içgüdüsel olarak genlerimizde vardır.

Yalom bu kitapta ölüm korkusuna örnek alınacak bir psikiyatrik incelemenin yanında sosyolojik olarak da değiniyor. Ölümün farkına varılmasının ne gibi durumlardan sonra ortaya çıktığını, nelerin sebep olduğunu, önündeki engelleri örneklerle açıklıyor.

Ölümün her daim farkında olunması zordur. Bu yüzden ölüm korkusunu hafifletecek yöntemler üretiriz. Mesela pek çok ebeveyn için çocuklar bir ölümsüzlük projesidir. Silinip gitmek veya hatırlanmamanın sorumluluğu çocuklara yüklenir.

Dalgalanma ise pek çok danışanın ölüm hakkında rahatlamasını sağlar. Dalgalanma kişinin farkında olmadan diğer insanları yıllarca etkilemesidir. Farkında olmadan geride kendimizden bir şeyler bırakabileceğimiz ölümün anlamsızlığını önemli derecede hafifletir.

Yalom ölümcül kanser hastalarıyla çalışırken onların çıkmaz bir karamsarlığa gömülmek yerine önceliklerini değiştirdiklerini, gerçekten ne yapmak istediklerini değerlendirdiklerini, sevdikleriyle vakit geçirmeyi arttırdıklarını ve hayattan zevk almaya başladıklarını fark etmiştir. Çünkü artık ölümü umursamamazlık yapamazlar ve mutlu ölmeyi seçmişlerdir. Bazılarındaki düşünce ise geride bıraktıklarına ölümleriyle örnek olmaktır. Tabi bu ölüm anksiyetesi yaşayan hastaların bir kısmında görülen rahatlatıcı bir düşüncedir.

“Kendinize zaman ayırıp varoluşunuzu düşünün. Dikkat çekicileri uzaklaştırın, daha önceden var olan bütün kuramları ve inançları parantez içine alıp dünyadaki durumunuzu düşünün.”

Yalom kendi düşüncelerinden ziyade Nietzsche, Epiküros, Sokrates, Platon, Tolstoy ve Dostoyevski gibi büyük düşünürlerin ölüm korkusuyla nasıl baş ettiklerini ve bu düşünceleri terapilerinde ve kendisinde nasıl kullandığını da anlatıyor.

Varoluşunuzu kucakladığınız gibi yok oluşunuzu da kucaklayın. Bu kitap belki de kendinizle daha baş başa olmanızı sağlayacak.

İyi okumalar.

Hazırlayan: Melike Öksüz

You may also like...

1 Yanıt

  1. Emircan dedi ki:

    Kitabı güzel bir şekilde anlatan başarılı bir makale olmuş. Yazan arkadaşın ellerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir