Müzik ve Beyin

Dinlediğiniz müzik türünün beyninizin işleyişi üzerinde etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Bir aktiviteye başlamadan önce müzik dinlemek dikkat ve hafızanızı arttırabilir. Müziğin aynı zamanda depresyon ve anksiyeteyi azaltmak için kullanıldığını biliyor muydunuz? Müzik çok güçlü bir araçtır. Gelin beraber dinlediğimiz müziğin beyni etkileme yollarına bir göz atalım.

Müzik dinleyicilerde depresyon semptomları, anksiyete, korku ve kronik ağrı gibi sorunları fizyolojik etkileriyle azaltmayı sağlar. Kalp atış hızı, kan basıncı ve kortizol seviyesini düşürür. Neşelendirici mesaja sahip bir şarkı pozitif düşünce ve tutumlar geliştirmeyi sağlar. Beynin ödüllendirme sistemi, müzik yoluyla yiyecek ve cinsellikle uyarıldığı gibi uyarılabilir. Haydi sen de ritmini bul ve rahatla!

Bir enstrüman çalmak beyin için motor, görsel ve işitsel bölgelerin, matematiksel ve dil bilimsel bölgelerle iş birliği yaptığı çok fonksiyonlu bir tüm vücut egzersizi gibidir. Disiplinli çalışma müzisyene bu bölgelerin gelişiminin yanı sıra yaratıcı problem çözümü ve gelişmiş hafıza gibi yetenekler kazandırır.

Hazırlayan: M. Yasin Yıldırım

Üyelerimizin önerileriyle oluşturulan Spotify listemiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir