Gülmenin Tıptaki Yeri Nedir?

Resim Kaynağı

1. AĞRININ ETKİSİNİ AZALTMAK

Amerika’daki Kanser Tedavi Merkezleri, kanser tedavisi gören hastalarına kahkaha terapisi uygular. Tedaviyi ve etkinliğini şu şekilde açıklarlar:

“Yıllardır mizah tıpta kullanılıyor. Cerrahlar, hastaları 13. yüzyıldan başlayarak ağrıdan uzaklaştırmak için mizahı kullandılar. Daha sonra, 20. yüzyılda, mizahın fiziksel sağlık üzerindeki etkisinin bilimsel çalışması geldi. ”

Norman Cousins adlı bir adam ciddi bir hastalıktan, yıllarca süren uzun süren ağrılarının ardından, kendisini bir kahkaha ve vitamin rejimi ile iyileştirdiğini iddia ediyor. 1979’da yayınlanan bir Hastalığın Anatomisi adlı kitabında, Cousins komedi filmlerini izlemenin iyileşmesine nasıl yardım ettiğini anlatıyor.

Kahkaha iyi bir saptırmadır, çünkü hastalar kahkaha terapisi yaşarken ağrılarına odaklanamamaktadır. Kahkahaların kanser hastalarına verdiği olumlu duygular saatlerce sürebilir.

2. KALP VE KAN DAMARI SAĞLIĞI

Kahkahaların sağlığımız üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmacılar, gülmenin kan basıncı ve damar tonusu üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylüyor. Ayrıca endorfinlerin güldüğümüzde hipofiz bezi tarafından salındığını da söylüyorlar.

Endorfinler, sırayla nitrik oksit üreten opiat reseptörlerini aktive eder. Nitrik oksit, kalp hücrelerinin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca kan damarlarının açılmasından sorumludur.

Gülmenin yan ürünü olarak üretilen nitrik oksit, kalp krizine ve felce yol açabilecek arter duvarlarında plak birikimini azaltarak sağlığınızı değiştirebilir. Araştırmacılar ayrıca gülmenin vasküler inflamasyonu azalttığını buldu. Bilim adamları ‘Neşe dolu kahkaha vasküler sağlığın teşviki için yararlı ve önemli bir araç olarak hizmet edebilir’ diyor.

3. AKIL SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Depresyon, anksiyete ve hayal kırıklığı, kahkahaların onları aşmakta yardımcı olduğu olumsuz duygulardır. Kendinizi olumsuz bir duygu yaşarken bulursanız, bu duruma gülmeyi deneyin ya da kendi tepkilerinize gülmeyi deneyin. Negatif duygulara ne kadar az dayanırsanız, zihinsel ve duygusal stresiniz o kadar az olacaktır, bu da doktorların gülmenin sağlığınızı nasıl değiştirebileceğini açıklamanın başka bir yoludur.

4. BAĞIŞIKLIK SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kahkahalar kan damarlarındaki iltihaplanmaları engellemeye yardımcı olur. Enflamatuar hastalıklar daha yaygın olarak araştırılmaktadır. Kahkahaların kan damarlarındaki iltihabı azalttığı kanıtlanabilirse, diğer iltihaplı hastalıklara da yardımcı olabilir.

Gülmek, bağışıklık sağlığınızı başka şekillerde de değiştirebilir. Araştırmalar , komedi filmi izlemenin, araştırmaya katılan erkek katılımcılarda interferon-gamadaki kan seviyelerini arttırabileceğini göstermiştir. İnterferonlar vücuttaki proteinleri işaret eder ve hastalıklarla savaşmak için üretilirler. Özellikle virüsler, interferonların immün artırıcı gücü tarafından öldürülmeye yatkındır. Vücudun makrofajlar ve doğal öldürücü hücreler gibi bir çok bağışıklık sistemi savaşçısını harekete geçirmesine yardımcı olur ve antijenlerin üretilmesine de yardımcı olurlar.

Çeviren ve Hazırlayan: Sıla Işık

Kaynak: https://www.powerofpositivity.com/doctors-explain-laughing-can-change-health/

You may also like...

1 Yanıt

  1. Emircan dedi ki:

    Neşeli günlerimizin daim olması temennisiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir