Hakkımızda

Neocortex Nedir?

Biz, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin “Neocortex” adlı öğrenci kulübünün üyeleriyiz. Neocortex kulübü ismini beynin bir katmanından alıyor. Üçlü beyin modelinde beynin düşünce merkezi olarak bilinen neocortex ; görme, işitme, konuşma gibi üst düzey fonksiyonları yönetir. Anlama, yaratıcılık, üretme, deneyimleri saklama, bilinçli faaliyetlerimizden zevk alma gibi görevleri olduğundan aslında bizi insan yapan kısım olduğunu söyleyebiliriz. Beynimizin bu kısmına hitap etmeyi amaçlayan kulübümüz başta bizim aktif olduğumuz Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi olmak üzere, pek çok üniversitede aktif durumda. Sosyal ve düşünsel içerikli geniş kapsamlı etkinliklerinin yanı sıra, kökenini de unutmayarak sinirbilimle ilgili çalışmalar yürütmekte olan kulübümüzde kendimizi farklı alanlarda geliştirirken öğrencilik hayatımıza renk katabilmeyi amaçlıyoruz.

Neler Yapıyoruz?

Cinecortex ismini verdiğimiz etkinliklerimizde okul amfilerinde bizi bir yandan yoğun okul temposundan uzaklaştıran bir yandan da farklı şekilde düşündüren filmler izliyor, ardından izlediğimiz film üzerine sohbet ediyoruz. Birlikte sinemaya giderek vizyondaki yeni bir filmin heyecanını paylaştığımız zamanlar da oluyor. Üyelerimizin etkinliklerde izlediğimiz veya önerdiğimiz filmlerle ilgili yazmış olduğu inceleme yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

NeoOkumalar isimli etkinliklerimizde o ay belirlediğimiz kitabı okuyor sonrasında ise toplanıp bu kitap üzerine konuşuyoruz. Gerçek kitap kurtları ve sıkı ders temposunun etkisiyle okumayı ihmal ettiği için üzülen kitap severler için birlikte ufkumuzu açabildiğimiz bir etkinlik oluyor. Üyelerimizin NeoOkumalar’da okuduğu veya önerdiği kitaplarla ilgili yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.