Insomnia: Vicdanın Beyaz Geceleri

insomnia film 1

“İyi polis bulmacanın parçalarını birleştirdiği için uyuyamaz, kötü polis ise vicdanı el vermediği için”

Peki bu film ne tür bir hikaye? Inception, The Dark Knight, Interstellar, Prestij ve Tenet filmlerinin yönetmenliğini yapan Christopher Nolan’ın imza attığı bir yapım. Nolan’ın filmlerinin genellikle kafa karıştırıcı ve tahmin edilmesi zor olduğunu görebilirsiniz fakat Insomnia için aynı cümleyi kurmak zor. Bir noktadan sonra hikayenin gidişatı tahmin edilebiliyor. Peki bu onu kötü bir film mi yapar? Tabi ki hayır. Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank’ın oynadığı başarılı bir yapım. Özellikle Al Pacino’nun oyunculuğu takdire şayandı. Gözlerindeki hüzün ve depresiflik izleyiciyi derinden etkileyecek cinsten. David Julyan da bu temayla mükemmel bir uyum içerisinde yapmış müzikleri.

insomnia film 2

“Küçük şeyler önemlidir. Bilirsin; küçük yalanlar, küçük hatalar…”

Los Angeles’ta dedektiflik yapan ana karakterimiz Will Dormer ve ortağı Hop Eckhart genç bir kızın esrarengiz ölümünü araştırmak üzere küçük bir Alaska kentine gelirler. Katili yakalama umuduyla yapılan pusu esnasında dedektif Dormer kazara ya da bilerek (bunun yorumu bir noktadan sonra seyirciye bırakılıyor) ortağı Hap’e ateş edip ölümüne yol açıyor ve başlasın uykusuz geceler… Filmin ismi de uykusuzluk sorunu olan insomnia hastalığından geliyor. Bu küçük kasabada 6 ay güneşin batmaması da olaya katılmış güzel bir detay bence.

insomnia film3

“Bu bir kağıttan ev. Bir kez sallanmaya başladığında hepsi yıkılır.”

Ortağını öldüren dedektif Dormer delilleri değiştirerek suçu genç kızın katiline atmaya karar verir. Ama bu soruşturmadan görevli genç dedektif Ellie Burr’un aklına yatmayan şeyler vardır. ‘Küçük şeyler, değil mi?’ Hikayenin devamında Dormer’ın ortağını öldürdüğünü gören katil, Dormer’la iletişime geçer. İkisinin de aynı olduğunu anlatmak için. Belki de böylece suçundan sıyrılabilmek için. Bu noktada önümüze 2 seçenek çıkıyor. İki ölüm vakası da aynı mı değil mi? Her ikisi de kaza mıydı? Kaza olup olmadığına neye göre karar veriyoruz? Peki biz bu kararı verebilecek konumda mıyız? Vermeli miyiz? Bana sorarsanız genç kızın ölümü bir kaza değil cinayetti. Kazara ölene kadar dövmek mi? Hayır böyle bir şey mümkün değil. “Birini öldürmenin ne kadar kolay olduğunu biliyorsunuz. Bir tabu, sadece beynimizde yaşıyor.” Katilin bu cümlesi de benim gözümde olayın cinayet olduğunu söylemek için yeterli. Bütün bunlar olurken bir tarafta dedektif Burr, Hap’in ölümünden Dormer’ın sorumlu olduğunu buluyor. Artık her şey ortada, peki yapılması gereken ne?

insomnia film 4

“O zaman doğru olduğunu düşündüğün şeyle birlikte yaşayabileceğini düşünmenle ilgili.”

Insomnia filminin son sahnesinde katil, Burr ve Dormer’ı bir kulübede silahlı çatışmada görüyoruz. Katil, Burr ve Dormer’a ateş açtığında bence tam da doğru olduğunu düşündüğü şeyi yapmaya gidiyor Dormer. Ölebileceğini göze alarak yaklaşıyor katile. Belki de zihninde kendisini ve katili cezalandırabileceğini düşündü. Son nefesini verirken de Dormer’ın suçlu olduğunu gösteren kanıttan kurtulmak isteyen dedektif Burr’a “Yolunu kaybetme” demesi yaptıklarından ne kadar pişman olduğunu gösteriyor bize.

 

Yazan: Fatma Kevser İtişgen

Önceki film incelememiz:

Şunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir